Nestárnoucí tvar žárovky s paticí E27

Vývoj osvětlovací techniky je velice zajímavý z hlediska retrospektivního pohledu teprve od okamžiku objevu elektrického proudu a jeho praktického využití. Veřejné osvětlení plynovými lampami nahradily na konci 19. stol. první obloukové lampy Františka Křižíka, které tohoto „českého Edisona“ přežily o několik desítek let.
Po 2. světové válce začala slavná éra rtuťových, sodíkových a halogenidových výbojek a v domácnostech stále dominovaly žárovky s wolframovým vláknem a s paticí E27. Tento nejrozšířenější typ světelných zdrojů držel primát až do nedávné doby, kdy se oficiálně přestal nabízet na pultech obchodů, zatímco jej nenápadně vytlačily LED diody.

světlo

Praktické uplatnění našly LED diody až mnohem později

Princip polovodičové technologie přímé přeměny elektrického stejnosměrného proudu na světelnou energii byl sice znám již na počátku 60. let, ale minimálně půl století trvalo, než se technický vývoj posunul kupředu natolik, aby bylo možno LED diody využít jako zdroj umělého světla. Dnes také čerpáme jedné z nejpodstatnějších výhod této technologie – možnosti získat libovolný barevný odstín, aniž by bylo zapotřebí speciálních světelných filtrů.

žárovky

Žárovkový závit je pojmenován po svém vynálezci

Ačkoli je LED technologie tou nejmodernější vymožeností, kterou nám současná technika může nabídnout, využívá některých osvědčených principů z minulosti. Jsou to především tvary skleněné baňky a patice, tzv. Edisonův závit, nejčastěji v provedení průměru 27 mm s označením E27. A tak v okamžiku, kdy držíte v ruce moderní světelný polovodičový zdroj, jste propojeni skrze závit patice s jeho vynálezcem na přelomu 19. a 20. století.
Většina moderních žárovek se vyrábí v provedení napodobujícím mléčné sklo klasické baňky. Některé však, čistě z nostalgických důvodů, mohou být transparentní, přičemž jsou uvnitř aktivní prvky instalovány do tvaru připomínajícího wolframové vlákno. Máte pak dojem, že jde o retro styl, což byl pravděpodobně také záměr samotného výrobce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup