Mějte čistou vodu

Bazén by měl být napuštěn vždy čistou a nezávadnou vodou. Ne že by do něj snad nebylo možné napustit i kdejaké splašky, ale jenom v čisté vodě je potěšením se vykoupat, jen z té člověk vzejde svěží a třeba i dosyta vydováděný. Do vody špinavé nikdo soudný dobrovolně nevleze.
Jenže čistá voda není v bazénu automaticky. A i kdyby se do něj taková napustila, nikdy v ideálním stavu dlouho nezůstane. Protože je všude kolem dost a dost toho, co jí může ubírat a zákonitě také ubírá na dokonalosti. A pokud si tak člověk přeje bazén dokonalý, a to si samozřejmě přeje, musí se o to sám postarat, přičinit se.
bazén v přírodě
Některou tu do vody napadanou nečistotu lze odstranit ručně mechanickou cestou, laicky řečeno ji vybrat síťkou, s některou větší špínou si automaticky poradí třeba i filtrace nebo bazénový vysavač.
Ale jsou i takové problémy, na něž je veškerá technika, o banální síťce ani nemluvě, krátká. Čímž mám na mysli především různé ve vodě žijící mikroorganismy a řasy. Jakmile se jim dá jenom trocha životního prostoru, jakmile mají byť i jen trochu příznivé podmínky k životu, začnou se množit. A je zle.
Ovšem zoufat netřeba. Neporadí si s nimi sice bazénové příslušenství, chemie do bazénu však ano.
Ať už je tato založena na bázi čehokoliv, nejčastěji chlóru, dokáže tato spolehlivě zlikvidovat vše, co by mohlo být v takové bazénové vodě na obtíž, co by mohlo škodit. A třeba také vyvločkuje nečistoty natolik jemné, že by si s nimi bez této pomoci filtrace ani nic jiného neporadilo, upraví kyselost vody alias pH na žádoucí úroveň.
plovárna s bazénem
Za což můžeme být takové chemii vděčni. Protože (i) díky ní je voda dokonalá, vhodná k tomu, abychom se v ní koupali.
A pokud voda navzdory použití chemie dokonalá není? Pak bychom neměli spílat těmto přípravkům, ale hledat chybu někde jinde. Vesměs v sobě.
Protože je takové přípravky třeba i správně dávkovat. A to samy nesvedou, to za ně musí pro změnu udělat člověk.