Co když se podnikatelům nedaří?

Zatímco má leckdo z nás v mysli zafixováno, že jsou podnikatelé úspěšní a bohatí lidé, neodpovídá realita nejednou třeba ani trochu takovým představám. Jistě, mezi podnikateli je celá řada těch, jimž máme skutečně co závidět, ale stejně tak jsou tu často i ti, kterým rozhodně závidět nemůžeme. I podnikatelé se totiž nejednou dostanou do svízelné ekonomické situace, a když už v této jsou, musí nejednou každou korunu v kapse obrátit a často se i výrazně omezovat ve snaze to aspoň nějak zvládnout.

A někdy se to vyvine tak, že ani ten nejsnaživější a zároveň nejspořivější soukromník nedokáže svoji finanční situaci ustát. Dotyčný prostě zjistí, že třeba nemá už ani na to, aby udržel svoji firmu v chodu a měl co dát do úst. Až tak daleko může někdy finanční tíseň zajít.

dolary s Trumpem

Ale je pochopitelné, že v tom nemůže nikdo takový setrvávat. Kdyby se někomu takovému nepodařilo jeho finanční svízele vyřešit, bylo by jenom otázkou času, kdy zkrachuje a po celém podnikání mu zbudou třeba jenom dluhy, jež někdy do konce svého života nesplatí.

Když nějaký podnikatel zabředne do podobných problémů, potřebuje zkrátka pomoc. A také pomoc obvykle hledá, ve vlastním zájmu. Jenže jsou místa, kde by ji nejspíše hledat neměl, protože je tam naděje na úspěch mizivá. Třeba v bankách by někomu takovému určitě vyhověli a finančně ho podpořili, jenže to by napřed musel mít dost vysoké příjmy, čisté registry dlužníků a další přednosti. A to není případ zoufalých podnikatelů, jimž se tu pro jejich potenciální neschopnost splácet často nepůjčí.

dolarový dort

Ale nikdy není nic ztraceno. Nemáme přece jenom banky. Máme i nebankovní společnost, a její hypotéka bez registru pomůže leckdy klidně i hodně problematickému podnikateli. I když se i zde požaduje garance splácení, je jisté, že jakmile se takový soukromník může zaručit za splácení zástavou nemovitosti, přijde si na své. A díky nebankovní hypotéce tak jeho podnikání ustojí momentální potíže.