Jak se naučit cizí jazyk jako samouk

Naučit se novou řeč není nikdy jednoduché. Chce to hodně trpělivosti a píle. Mimo to je ale také vhodné dodržovat pár zásad a tipů, jak si učení usnadnit.
cizí pozdravy
1) Čtěte, poslouchejte, sledujte. Číst knihy, poslouchat audioknihy nebo sledovat filmy, pořady a seriály v jazyce, který se chcete naučit, je jedním z nejlepších způsobů, jak na to. Nejlépe je číst nebo sledovat něco, co máte rádi a znáte to dost dobře. Pak budete vědět, o čem se hovoří, můžete si to automaticky překládat v hlavě a nebudete v tom mít jen chaos a zmatek. Navíc je to velice příjemný způsob učení.

2) Zjistěte si, co vám vyhovuje a učte se o věcech, které vás zajímají. Je důležité nemít ze studia pouze povinnost, ale koníček. Proto si nevtloukejte do hlavy jen prázdné fráze, ale zajímejte se o oblasti, které vás baví.

3) Neučte se pouze izolovaná slovíčka, která v praxi stejně nikdy nevyužijete, ale učte se je v kontextu. Naučte se fráze, které opravdu budete potřebovat i v praktickém životě a budou vám ku prospěchu, naučte se rovnou jednoduché věty a tímto si procvičujte i jednotlivá slovíčka. Je to mnohem lepší než vtloukat si do hlavy celý slovník!

4) Ujasněte si, proč se vlastně učíte a zajistěte si nějakou motivaci. Ta pro vás totiž bude hnacím motorem, který vás potáhne kupředu. Sepište si co nejvíce důvodů, proč se chcete jazyk naučit a představujte si situace, ve kterých se těšíte na to, až svou novou znalost uplatníte.

5) Využijte počáteční zápal naplno. On totiž po nějaké čase opadne a pak už vám zbyde jen ta motivace, kterou jste si na začátku sepsali na papír. V období tohoto zápalu je totiž váš mozek schopen pojmout nejvíce informací. Budete zkrátka taková houba, která nasaje vše, co jí nabídnete. Využijte to.
studentka s pastelkou
6) Využívejte online kurzy. Některé se dají sehnat zadarmo, některé si zaplatíte, ale mohou vám opravdu pomoci a vaše studium a mnohé ulehčit. A skvělé je, že přitom nemusíte vytáhnout paty z domu, dokonce se nemusíte ani zvedat ze židle.

Naučit se cizí jazyk není vůbec jednoduchá věc, naopak, je to složité. Ale není to nemožné a pro toho, kdo to zvládne, to stojí za to.