Lze zhubnout i při přijímání sacharidů?

Před pár lety se objevil mezi diety trend, který zakazoval konzumovat jakékoliv sacharidy. Tento trend je tu vlastně stále. Spoustu lidí se stravuje formou paleo či low carb, kde je povoleno jen minimum sacharidů, nebo žádné. Je to ale skutečně ta správná cesta? Položte si sami otázku, zda se takto zvládneme stravovat do konce života. Pokud ne, nepouštějte se do podobných diet. Když s ní skončíte, tělo bude šokované z toho, že náhle opět dostává energii v podobě sacharidů a nebude vědět, co si s ní počít.

ovoce

Přitom konzumovat sacharidy je pro nás důležité. Naše strava se skládá ze tří hlavních makroživin, tedy bílkovin, tuků a sacharidů. Každá z nich má v jídelníčku své místo a svůj důvod, proč je konzumujeme. Bez nich není možné, aby naše tělo správně fungovalo.

Sacharidy jsou pro nás hlavním zdrojem energie. Jsou důležité nejen proto, aby mělo energii naše tělo k pohybu, výkonu, cvičení, ale potřebuje je i náš mozek, k tomu, aby mohl naše tělo správně ovládat a měl energii na základní psychické procesy, jako myšlení, učení a podobně.

Rozdíl při příjmu sacharidů je v tom, jaké sacharidy konzumujeme. Pro naše tělo jsou lepší komplexní sacharidy, které se pomaleji vstřebávají a dodávají nám energii rovnoměrně. Na rozdíl od jednoduchých sacharidů, které jsou obsažené například v bílém cukru nebo bílém pečivu nevychylují tolik hladinu našeho krevního cukru, takže po nich nemáme tak brzy hlad.

brambory

Mezi jednoduché cukry se řadí i ovoce, avšak to je pro nás důležité, jelikož obsahuje pro nás důležité látky, jako minerály, vlákninu, vitamíny a vodu.

Pokud chcete zhubnout, není řešením vyřadit určitou skupinu potravin. Většinou vám takové řešení dlouho nevydrží a vrátíte se ke starým zlozvykům. Místo toho se zaměřte na to, abyste konzumovali rozumné porce jídla se zastoupením všech tří makroživin, zařadili do svého jídelníčku ovoce a zeleninu a alespoň třikrát týdně vykonávali nějakou pohybovou aktivitu.

Pokud se chcete více dozvědět o různých dietách, podívejte se na sacharidovou dietu Goodly.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup