Jak vlastně poznat, že dobře hospodaříte?

Přichystali jsme pro vás několik bodů, které vám řeknou, jak vlastně umíte hospodařit. Peníze a nějaký ten domácí rozpočet jsou slova, která jdou nutně k sobě dohromady. Každý by chtěl mít neomezené peníze, jenomže v životě nic takového není. Je proto nesmírně důležité využít své peníze na maximum, abyste těžili co nejvíce užitku.

mince

a) Nemáte dluhy
Kdo nemá dluhy, dobře hospodaří. Nejedná se jenom o to, že byste snad neměli dlouhodobě peníze. Ale dobře zvažujete rizika, dobře zvažujete situaci. To, že si někdo vzal půjčku, neznamená nutně, že má dluh, ale spíše je za ním pohledávka. Dluhem se stává tehdy, pokud není řádně plněno. Většinou se do dluhu dostávají lidé, kteří si moc s financemi poradit neumí. Jedná se o každou třetí domácnost v republice. Dost alarmující číslo pro každou ekonomiku, protože zadlužené domácnosti nejsou vůbec tím pravým ořechovým. Pokud nemáte dluhy, i přes to, že jste normálně fungující domácnost, znamená to, že víte, jak pracovat s penězi.

b) Můžete si dovolit nadstandard
Může to být dovolená, drahé oblečení, wellness, drahý koníček. Něco, co neutáhne každý, ale vy si to dovolit můžete. A nemusíte vydělávat stovky tisíc. Někdy to jde, i když je rozpočet trochu menší. Všechno je to jenom o tom, jak moc dobře se dokážete ve vlastních finančních možnostech zorientovat.

účet

c) Neutrácíte zbytečně
Tohle je velké plus. Dokážete si říct ne. Každý, kdo dokáže odolat líbivé reklamě nebo příslibu naprosté pohody, dokáže poté ušetřené peníze mnohem více zúročit. Někdo vám nabízí naprosto super investici, návratnost až 30 % v úroku? Raději si ty peníze užijte na dovolené. A naopak, nastěhujete se do menšího bytu, abyste mohli budovat pasivní příjem? Výborný tah.

rozpočet

Pokud jste se našli alespoň ve dvou ze tří bodů, můžeme vám pogratulovat. Nejde je dodržovat dogmaticky, byť by to bylo kýžené. Stejně jako váš rozpočet, i život je pestrobarevný. Je jenom na nás, které barvy budou převažovat.